סוגי ניתוחים

ניתוחי הרזיה הינו שם הכולל חמישה סוגים של ניתוחים בריאטריים שנעשים בישראל.

ניתוח טבעת מתכווננת – במהלך הניתוח כורכים טבעת עשויה סיליקון סביב לצוואר הקיבה. הטבעת יוצרת לחץ במעבר בין חלקי הקיבה. החלק העליון של הקיבה קטן בשטחו ובנפחו. בהיותו מכיל כמות מועטה של מזון יחוש המטופל תחושת שובע לאחר אכילה מועטה. המנתח מווסת את היקף הטבעת באמצעות הוספת או הוצאת נוזל מהטבעת.

ניתוח מעקף קיבה – בניתוח זה מנטרלים את רוב הקיבה ובכך מקטינים בצורה משמעותית את הקיבולת שלה. הוא ניתוח נפוץ מאוד כיום.

ניתוח מיני מעקף קיבה – בניתוח זה מקטינים את הקיבולת של הקיבה באמצעות נטרול רוב הקיבה. בהשוואה למעקף קיבה רגיל, המיני מעקף הינו פשוט יותר מבחינה טכנית והתוצאות שלו משביעות רצון.

ניתוח שרוול קיבה – במהלך ניתוח זה כורתים כתשעים אחוזים מהקיבה. החלק שנשאר הינו צר ודומה בצורתו לשרוול. הקיבולת המועטה של הקיבה לאחר הניתוח מקטינה משמעותית את כמות המזון שהמנותח יוכל לאכול. הטיפול גורם גם לירידה בהורמון התיאבון המופרש מכיפת הקיבה. ניתוח זה נפוץ והוא נחשב ליעיל מאוד במקרים שונים.

ניתוח מעקף תריסריון – תחת כותרת זו קיימים שני סוגים של ניתוחים. בשניהם עוקפים את התריסריון וכן חלק מהמעי הגס. ניתוחים אלו מקטינים משמעותית את יכולת הגוף לספוג מזון שומני. במהלך ניתוחים אלו כורתים חלק ניכר מהקיבה ויוצרים מעקף של המעי הדק. ההבדלים בין שני הניתוחים הם באופן כריתת חלק הקיבה.

סוג הניתוח הבריאטרי יותאם למטופל באופן אישי בהתבסס על נתונים שונים כמו: משקל המטופל, העדפה אישית, היסטוריה רפואית, הרגלי אכילה, מחלות נלוות ועוד.

ניתוח טבעת ומה עושים במצב שנכשל

יש מקרים בהם לאחר ניתוח טבעת מתברר כי הטיפול נכשל. זה יכול לקרות בגין הידוק מוגזם של הטבעת, חסימה של מעבר הקיבה בגין שומן, זיהום בפתח הניפוח וארוזיה של הקיבה – מקרה כזה דורש הסרה מידית של הטבעת. פעמים הטבעת מחליקה ממקומה ועלולה לגרום לנזקים כמו חסימת קיבה. גם מקרה כזה דורש התערבות רפואית מידית.

במקרה בו ניתח טבעת לא הוביל לתוצאות המקוות, או שהטבעת הוסרה בגין סיבוכים - יומלץ במקרים רבים על ניתוח מעקף קיבה. הוא נחשב ליעיל יותר ומביא לשיעורים גבוהים יותר של הפחתה במשקל. כמו כן הוא כרוך בפחות סיכונים.

ניתוח מיני מעקף - האם באמת מיני?

ניתוח מיני מעקף קיבה צובר הצלחות רבות ברחבי העולם. מסתבר שהמילה מיני מציירת בעיני המטופלים טיפול פשוט וקליל. אבל זה לגמרי לא נכון. מדובר בניתוח דומה מאוד לניתוח מעקף רגיל. אם כי יש הבדלים מעטים ביניהם. בשני הניתוחים מייצרים כיס קיבתי שמחברים אותו אל המעי הדק. בניתוח הקלאסי הכיס יהיה רחב וקצר, ואילו בניתוח מיני כיס הקיבה יהיה ארוך וצר. ניתוח המיני קצר יותר אך יש לו תופעות לוואי שאינן קיימות בניתוח הקלאסי. הוא אמנם אופנתי מאוד, אך לגמרי לא מתאים לכל אחד.

חשיבותה של קבוצת תמיכה

ניתוח בריאטרי מחייב שינוי באורח החיים של המטופל. שאם לא כן הטיפול לא יוביל לתוצאות המקוות. מטופלים רבים מגלים כי מדובר בתקופה לא קלה של הסתגלות להרגלים חדשים ולדימוי גוף שונה. מסתבר כי השתתפות בקבוצת תמיכה נותנת למטופל את הכוחות ואת הכלים לשמר את תוצאות הניתוח ולהרגיל את עצמו לשגרה מבורכת של תזונה מאוזנת ופעילות גופנית.

תזונה ודיאטנית אחרי הניתוח

כדי לרכוש הרגלי תזונה נאותים ולעקוב בצורה יסודית אחר תוצאות הניתוח חשוב לפגוש דיאטנית בריאטרית בתקופה שלאחר הניתוח. פגישות אלו יכוונו את המטופל לאורח חיים מותאם וכתוצאה מכך לשיפור התוצאות של הניתוח.

באדיבות מרפאת ד"ר שמעון ספוז'ניקוב

נשארתם עם שאלות? פנו אלינו באתר המרפאה או בטלפון 050-595-0062 ונשמח לעזור.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו