מדובר בטיפול שמתבצע אצל רופאי שיניים אשר מתמחים בכך, בין אם מדובר על מרפאות פרטיות או מרפאות אחרות בבתי חולים או במרכזים רפואיים מסוגים שונים. 

טיפול שורש מתבצע כאשר ישנה דלקת בשורש השן, בעקבות לכלוך שמצטבר במקום וגורם לה נזק. במידה ולא מבצעים את הטיפול במועד, זה יכול להשפיע הן על השן והן על החניכיים, מה שיכול להוביל בהמשך למצב בו יש צורך לעקור את השן ממקומה. 

לדלקת בשורש השן יש מספר דרגות, הדרגה החמורה ביותר היא כשנמצאים במצב בו הדלקת מגיעה אל כלי דם ועצבים במה שנקרא "מוך השן", על מנת למצב מצב שכזה, מבצעים טיפול שורש כמה שיותר מהר, מנקים את השן מבפנים, מסירים את החלקים הפגומים ודואגים לשים בתוך השורש חומר שישמור על האזור. 

לפני שנסביר את מהלך הטיפול,  חשוב לומר שני דברים, ראשית, הטיפול מתבצע ב-3 מפגשים, לכן יש צורך לפנות זמן ולקחת בחשבון שתהליך ההחלמה מהטיפול לוקח כמה שעות, לכן אם אתם מוזמנים לטיפול שורש, קחו בחשבון שלא תוכלו בהכרח לעבוד או לבצע פעילויות שונות לאחר הטיפול. שנית, הטיפול, כאמור, חייב להתבצע אצל רופא שיניים מנוסה. לא כל רופא מתמחה בטיפול שכזה ולעיתים הרופא שלכם יעדיף לשלוח אתכם לרופא אחר שיבצע אותו. 

כיצד מתבצע טיפול שורש 

בשלב הראשון, הרופא ינקה את תעלות השורש ואת השן עצמה, על מנת שהוא יוכל לטפל במקום בצורה נכונה ולשמור על השן. לאחר מכן הוא יוציא מתוך השן את הרקמות הפגומות בהן יש דלקת. בשלב הזה הוא יבצע ניקיון יסודי של המקום ואז הוא יבצע סתימה סביב כל האזור בו היתה הדלקת. המטרה היא למנוע מחיידקים אפשרות לשוב אל האזור ובכך לגרום לחזרה של הבעיה. 

בשלב הבא בטיפול, הוא יכתר את האזור באמצעות כתרים שונים, אשר יסגרו את האזור בצורה הרמטית. שלב זה הוא למעשה בסיס הטיפול, שכן הוא אמור למנוע מצב בו שורש השן יפגע שנית. הכתרים גם אמורים למנוע מצב שהשן אשר עברה טיפול תישבר. מאחר והרופא מטפל בשורש שלה, הרי שיש חשש שהיא תישבר, לכן השימוש בכתר הוא חשוב ולא פחות חשוב האופן בו הרופא מדביק את הכתר. בשלב הראשון הוא ישתמש בכתר זמני ורק לאחר תקופה מסוימת, הוא ישתמש בכתר קבוע. ההמלצה היא לחכות זמן רב, מאחר וחיידקים עלולים ל"שבת" על הכתר וליצור שוב סכנה לשורש. 

ברוב המקרים, טיפול שורש הוא טיפול פשוט ומוצלח, במקרה והטיפול לא מצליח, אז הפתרון הוא לנסות ולחזור אליו ובמקרה הצורך לבצע עקירת שן, אף על פי שלרוב אין צורך בכך, ומספיק לבצע טיפול חוזר, מוצלח יותר. 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו