עיריית ראשון לציון קיימה בשבוע שעבר את ישיבת מועצה מן המניין במכון וולקני הממוקם בעיר ובכך מעבירה מסר חד משמעי על התנגדותה להעברת מכון וולקני לצפון.

לעדכונים הכי חמים בראשל"צ – הצטרפו בקליק לפייסבוק של ראשונטכזכור לפני כשנה הצהיר שר השיכון והבינוי אורי אריאל, שהקריה החקלאית תועבר לגליל ובמקומה ייבנו אלפי יחידות דיור. היוזמה קיבלה רוח גבית מראש הממשלה, בנימין נתניהו, שביקש למנות צוות שיבחן העתקת פעילות מרכז וולקני לצפון.

ראש העירייה, דב צור, אמר בפתח הישיבה: "מדובר בבשר מבשרה של העיר ראשון לציון, שנמצא כאן במיקום הזה, עוד לפני שקמה המדינה. מכון וולקני הוא חלק מאקו-סיסטם שחי באזור הזה, ואין שום סיבה לעקור אותו מכאן. הדבר ימיט אסון על המחקר החקלאי בישראל ויפגע בעובדי המכון, מדענים מן המעלה הראשונה בעלי שם עולמי, המתגוררים באזור". נציין כי יוזמה זו מנוגדת לתכנית המתאר של העיר שרק אושרה לאחרונה. במועצת העיר, קואליציה ואופוזיציה כאחד – מתנגדים נחרצות למהלך ועל רקע זאת הוחלט לקיים את ישיבת המועצה האחרונה במכון.במהלך הישיבה הודיע צור כי לאחרונה הוגשה עתירה לבג"צ על ידי המכון נגד דיוני וועדת שהקימה הממשלה לבחינת הרעיון וכי עיריית ראשון לציון שוקלת להצטרף לעתירה. בכל מקרה, הדגיש ראש העירייה, עיריית ראשון לציון תפעל בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה להיאבק ברעיון הזה ולהשאיר את מכון וולקני בראשון לציון".

מרכז וולקני הוא השלוחה המחקרית של משרד החקלאות ופיתוח הכפר ואחראי ל-75% מהידע במחקר החקלאי במדינת ישראל. מוסד זה, הידוע בשם "מכון וולקני" נוסד כתחנת ניסיונות חקלאית בשנת 1921 ומציין השנה 96 שנות פעילות.

רוצים לגלות עוד על המוסד הגדול ביותר בישראל העוסק במחקר חקלאי? שיתוף פעולה של המכון עם עיריית ראשון לציון והרשות לתרבות ואומנות בחברה העירונית מנגיש את העשייה במרכז וולקני לציבור. תערוכת הצילום מוצגת בגלריה הפתוחה לאמנות וסביבה בפארק שקמה ומתארת את הנעשה במרכז בעשרות השנים האחרונות. תערוכה זו פותחת צוהר למעבדות, לשטחי הניסוי ולמחקרים המתקדמים ביותר הנערכים במכון וולקני. הכניסה חופשית, הציבור מוזמן.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו