הועדה לקריאת שמות לרחובות והנצחה בעיריית ראשון לציון אישרה קריאת ארבעה שמות לרחובות בעיר. הרחוב שיתחיל ברחוב משה שרת ויסתיים ברחוב פרופ' בני חבוט במערב העיר יקרא על שם חסיד אומות עולם- פאול גרונינגר (1891-1972). גרונינגר היה מפקד משטרה בגבול שוויץ אוסטריה. במרץ 1938 התקבלה הוראה להגביל מעבר של יהודים להיכנס לשוויץ. גרונינגר התעלם מההוראות, זייף רישומים כאילו נכנסו לפני מועד ההגבלה ואף סייע להם לקבל יחס של שוהים חוקיים, מה שסייע להם לקבל סיוע מארגונים יהודים ואשרות שהייה זמניות ורישיון מעבר ליעדים אחרים בעולם. הגרמנים פנו לשוויץ והתלוננו שבפעולותיו הוא סייע ל-3600 יהודים לעבור. עקב כך, הוא פוטר מעבודתו, איבד את קצבת הפרישה שלו, נקנס, היה מנודה מהחברה וחי בדוחק במשך שארית חייו. אך מעולם לא להתחרט על מעשיו למען הפליטים היהודים. שנה לפני מותו, ב-1971, העניק יד ושם לגרונינגר את תואר חסיד אומות עולם. בשנת 1995, 23 שנה אחרי מותו, ביטלה שוויץ את הרשעתו.

באזור התעשייה הישן, החל מרחוב דיזינגוף, יקרא רחוב דונה גרציה (1510-1569), על שם נדבנית ומדינאית יהודייה. בת למשפחת אנוסים מליסבון. לאחר מעבר המשפחה לאיטליה, דאגה דונה גרציה להגן על יהודים אנוסים ולפדות שבועיים. לאחר שעברה לקושטא באימפריה העות'מנית, הקימה בתי כנסת, ישבות ובתי חולים. בשנת 1561 פנתה עם אחיינה וחתנה, דון יוסף נשיא, לסולימן הראשון בבקשת חכירה של שטחים בישראל, שם החלו לבנות וליישב יהודים מאירופה. דונה גרציה נפטרה לפני שהגשימה את חלומה- לעלות לארץ ישראל.

בשיכון המזרח יוענק כבוד והנצחה לאחד ממנהיגי הקהילה בשכונה, הרב שלום נתן שרעבי (1904-2002). הוא נולד בעיר שרעב בתימן, עלה לארץ ב-1949 במבצע מרבד הקסמים והתגורר כל ימי חייו בשיכון המזרח. הרב שרעבי היה בקיא ברזי הקבלה והרפואה ורבים פנו לעזרתו. הוא ניהל את בית הכנסת "שערי שמים", היה שוחט ומוהל וכל מעשיו לשם שמיים וללא כל תמורה. בנה מכספו מקווה טהרה בחצר בית הכנסת, על שם אשתו תמר ז"ל. קברו מהווה מקום עליה לרגל ותפילה למאמינים.

רחוב נוסף בצפון העיר, יקרא על שם אסתר וינדמן (קרצ'בסקי) (1890-1969) שנולדה בראשון לציון ולמדה בבית הספר "חביב" ואף היתה מורה בבית הספר. לזכותה פעילות ציבורית ענפה, היא נמנית עם מקימות "אגודת נשים לשיווי זכויות" שמאוחר יותר הפכה ל"הסתדרות נשים ציונית" שהתאחדה עם ויצ"ו בשנת 1934. הייתה חלוצה בטיפול המעמד האישה במשפחה. בין השנים 1928-1931 שימשה כחברה בוועד המושבה ראשון לציון.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו