רובנו התושבים, המסיימים את יום העבודה חוזרים לחיק משפחתנו, לחוגי הילדים, לארוחות הערב ולכורסת הטלוויזיה כדי להתעדכן בסיכומו של יום והלאה למיטה.

מאידך, ישנם תושבים שסיום יום העבודה שלהם הוא רק תחילת האקשן האישי והחברתי, התושבים הללו מונעים מכוח המעורבות החברתית, הרצון לעזור ולתרום מזמנם ומכספם למען הקהילה ולתת מענה מהיר המשלב ידע ויצירתיות, ניסיון והקשבה, העזה ויכולת גישור לבעיות חברתיות בתחום הרווחה ועושים הבדל בחייהם של אנשים שנמצאים בקשיים וזקוקים לעזרה.

התושבים הללו שואבים כוחות מהסיפוק שבפתרון הבעיות, החזרת הסדר לקנו ומאסמסים נרגשים מהתושבים שנעזרו "מהשירות האדיב".

בסדרת הכתבות "חיים את הקהילה", נציג בכל פעם פעיל חברתי אחד לראיון היכרות עם סוג הפעילות ומה מביא אותם לתת את הלב, הנשמה והזמן הפנוי לעזרה לקהילה.

הנציג הראשון הוא משה מודר (47), תושב ראשון מזה 5 שנים . בשנת 1990 פעל בארגון למען החיילים המשוחררים ויחד עם מספר אלופים וקצינים בכירים במילואים תמך בהעברת "חוק חיילים משוחררים" בכנסת בשנת 1994 על ידי ח"כ רענן כהן. מזה 4 שנים פעיל חברתי בעיר ומכוון למטרת רווחה וסיוע למשפחות במצוקה תושבי העיר.

בשנה האחרונה פעיל למען העסקים הקטנים בעיר במסגרת פרויקט מיז"מ העירוני בראשות חבר המועצה איציק אבשלומוב, במסגרת הפעילות מלווה אנשי עסקים ומסייע בנושאים רבים אל מול גורמי רשויות ומעורב בהרמת כנסים והרצאות לעסקים.

בשנה האחרונה ליווה את מר כוכב כוכבי לקויי ראיה (עיוור) במסגרת פרויקטים רבים הכוללים קבוצת רכיבת עיוורים בעיר,הקמת ארגון חברתי במודל חדש בישראל שיכלול בתוכו קו ייצור מוצרים על פי רעיונות בעלי המוגבלויות וכן אפשרות תעסוקה בשכר מלא לאנשים הללו.

למרות עיסוקיו הרבים הצלחנו לגרום לו למצוא זמן גם לנו לראיון קצר ולהכיר את משה מקרוב.

איך אנשים מגיעים אליך לבקשה לעזרה.
לרוב מפה לאוזן, יש מקרים דרך אנשי הרשות.

אילו קשרים ומקורות בקהילה גורמים לך להגיע למקרי רווחה?
רוב המקרים הינם רווחתיים ומכורח הנסיבות אני פועל אל מול האגף הרלוונטי בעיר או אצל ראש המנהלת בעצמה.

באילו קשיים אתה נתקל בפתרון בעיות רווחה?
הקשיים נובעים מחוסר סינרגיה ומכורח החוק , מקרים בהם משפחות מוכרות ברווחה צריכים סיוע ראשוני, אם בהובלה ואם בסיוע ראשוני בתשלום אזיי לא ניתן לביצוע כי ״מה קודם למה? ביצה או תרנגולת?״ בקיצור אני באמצע ומייצר סינרגיה בין המחלקות השונות. מקרה נוסף עם קשיים ברווחה הוא הקצאת תקציבים למטרות שונות ואני נאלץ להביא כספים או בדרכים שונות לפתור בעיות כגון לשלם למתווך שסייע במציאת דירה מחצית מהסכום כי מדובר ב״רווחה״ ועוד ...

מאילו גורמים אתה מקבל עזרה כדי לטפל בבעיות רווחה?
הרוב מעצמי כולל השקעת כספים וזמן (24/7) מעת לעת גם מעסקים וכן מחברי קבוצת ״מתנדבים״ העושים למען הכלל,מהרשות כמעט כלום למעט טופסולוגיה שעוזרת לי מול משרדי ממשלה ורשויות נוספות כגון בנקים , משטרה ומחלקות בעירייה.

האם אתה נעזר ברשתות החברתיות ובקבוצות הוואטסאפ כדי לקדם פתרונות?
ברוב המקרים אני פועל לבד מהטעמים של אי נוחות לקבל אולי או לא! אבל מעת לעת אני מעלה פוסט בפייסבוק ומעט בוואטסאפ.

כמה זה עולה לך בשנה (זמן, כסף פרטי, סבלנות, כוחות)?
את שנת 2015 אני מעריך בהוצאה כספית של כ 10,000 ש״ח (ליווי של כ 12 מקרים שונים) , זמן איני מעריך מהסיבה שאני פעיל בכל שעות היממה גם בשעות הלילה המאוחרות בליווי משפחה, או במוצאי שבת ללוות אישה מוכה להוצאת צו הגנה מבעל הדירה שלה ועוד ... פשוט אני פעיל 24/7 ובשנתיים האחרונות מטעמים רפואיים איני עובד ושרוי בחופשת מחלה.

איזה סיפוק זה גורם לך לסיים טיפול במקרה רווחה?
אין ספק שכל מקרה לגופו מעניק לי סיפוק של 100% אוויר לנשימה וליציאה לפעילות הבאה, רצוי לציין כי ברוב המקרים אני מסיים טיפול עם המלצות למשפחה כיצד לא להגיע למצב כזה בעתיד וזאת מניסיון עבר.

איך נדבקים בנגיף הזה לעזרה לקהילה, מאיפה זה בא?
בהיותי חייל שבועיים לפני שחרורי התחלתי באישור סגן ראש אכ"א לפעילות לטובת העברת ״חוק חיילים משוחררים״ יחד עם אנשי מקצוע וחבר כנסת ״בולדוזר״ רענן כהן , יחד בחלוף 4 שנים בשנת 1994 נחקק החוק וכיום החייל/ת המשוחררים יוצאים לדרך האזרחית עם יכולת כלכלית טובה יותר ללמוד , להקים עסק , לשכור דירה ועוד , בהמשך פעלתי רבות ביישוב בו גרתי ״בית דגן״ בנושאים שונים ומאז שעברתי לראשון לציון ( 11/11/11) אני פעיל בתחום הרווחה והפרט , מאז מבצע ״צוק איתן״ אני מלווה גם עסקים להם יש קושי אל מול רשויות וגורמי רישוי שונים וכן מוסדות אחרים.

תן דוגמה קצרה לסיפור עם הפי אנד שהיית מעורב בו לאחרונה.
מקרה של פינוי משפחה חד הורית עם 4 ילדים ,בחלוף מו"מ עם עורכי הדין מהצד שכנגד קיבלתי דחייה ובזמן זה הצלחתי למצוא דירה חלופית ללא ערבויות מפאת מצבה של המשפחה.

מקרה אחר התגלה כמקרה הונאה ארצי בה נפגעה המשפחה אותה אני מלווה יחד עם יחידת מנ"ע (מרכז נשים עירוני) מזה שנה וכיום נאלצה המשפחה להגיש פשיטת רגל על כל החובות שנוצרו בהונאה בסך כ 250000 ש״ח בימים אלו יחידת ההונאה במשטרת ישראל הגישה לפרקליטות את הממצאים.

אם היית מקבל את תיק הרווחה ליום אחד אילו שיפורים ושינויים היית מעלה בישיבת העבודה הראשונה שלך?
אם הייתי מקבל הייתי מקים ״חברה עירונית לרווחה״ וזאת על מנת להגדיל את תקני העובדים הסוציאליים כדי שיהיה מענה טוב יותר נגיש יותר ועם יכולת כלכלית לצרכים מיוחדים.

תאר את השת"פ שיש לך עם גורמים עירוניים לטיפול במקרים שטיפלת?
אני נוהג לפנות לגורם הרלוונטי למקרה ולא מפעיל את סגן ראש העיר על כל מקרה (למרות שמקרים אותם אני מלווה הינם קשים במיוחד) מחלקה רלוונטית ברווחה , מחלקת הארנונה אצל המנהל בשם שלומי , מחלקת מניב , משטרת ישראל, בנקים שונים מול מנהלי הסניפים ועוד...

מר מוטי אג'מי ממ"ק ראש העיר ומחזיק תיק הרווחה: משה מודר לוקח על עצמו משימות חברתיות רבות, הוא פנה אלי מספר פעמים בשנה החולפת בעקבות אימוץ וליווי תושבים בסיטואציות בעייתיות, משה נותן תמיכה נפשית, עוזר ומקל בנבחי הבירוקרטיה.

הרצון להשפיע על הסביבה בכל תחומי החיים, החל בתחושה של אמונה בכוחות עצמיים, בהמשך בפעילות בתחומים בינאישיים וכלה בפעילות למען שינוי חברתי וקהילתי הם שמניעים ומזינים באנרגיה בלתי נגמרת את הפעילים החברתיים ביננו, יישר כח חברים, נשמח לקבל המלצות לאנשי קהילה התורמים מזמנם לכתבות המשך....
 
קרדיט צילום: גל מגנטים


 
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו