לאחרונה פורסם שבראשון לציון מתנדבים למעלה מ-35 אלף תושבים. בין המתנדבים במד"א, סיירות הורים וסיוע לנזקקים. ישנם מתנדבים שבוחרים לגשר וליישב סכסוכים בין תושבים. מזה חמש וחצי שנים מפעילה מחלקת קהילה שבמינהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון את מרכז גישור ודיאלוג קהילתי עירוני "הראשון בגישור". מטרת המרכז היא ליישב סכסוכים בהסכמה בין שני צדדים או יותר, המבוסס על ההבנה כי לצדדים בסכסוך הכוחות והידע אודות הפתרון הטוב ביותר עבורם. בתקופה האחרונה צבר המרכז תאוצה ומתנדבים רבים ביקשו לקחת חלק במרכז.

לפני כשנה יצאה לדרך קבוצת מנהיגות של מגשרים, פעילים מתוך מרכז הגישור. קבוצת מגשרים זו פועלת לקדם את מרכז הגישור, בונה תכניות עבודה, יוזמת פרויקטים ולמעשה לוקחת את המרכז קדימה. כחלק מפעילותה, קיימה השבוע הקבוצה  כנס בבית העם העירוני אליו הוזמנו כל מגשרי המרכז, כ-80 תושבים מתנדבים. בכנס, שהתקיים תחת השם "מתגבשים ומשפיעים", כתבו המגשרים את חזון המרכז לשנתיים הקרובות וכן את הערכים על פי הם פועלים ויפעלו: קהילתיות, כבוד האדם וחירותו, מקצועיות ובין אדם לחברו.

"היה מרגש לראות כל כך הרבה אנשים ששותפים למסע הזה של קידום תרבות השיח ומרכז הגישור" אמר מגשר מתנדב וראש צוות במרכז הגישור.

ממלא מקום וסגן ראש העירייה, מוטי עג'מי, אמר: "תענוג לראות כל כך הרבה תושבים שתורמים מזמנם ומביעים אכפתיות ואחריות חברתית לקהילה שבה הם חיים. ישר כוח".

מלי בן-משה, מנהלת מחלקת קהילה, בירכה על התהליך אותו מובילה קבוצת הפעילים והוסיפה: "לכל אחד מכם יש תפקיד משמעותי בקהילה, כל גישור וכל סכסוך שאתם מצליחים להביא לסיומו מוביל אותנו לקהילה טובה יותר, הרמונית ששואפת לחיות בשלום ולא בעימותים. אני מאחלת לכם ולכל תושבי העיר שתצליחו במשימה."

לפני כחצי שנה הגיע זוג שלהם שלושה ילדים לצורך הכנת הסכם גירושים, חיו בנפרד במשך שנה. במהלך עריכת ההסכם המשותף ובאמצעות השפה הגישורית ועבודה משותפת עם המגשרים בנושא תקשורת בין בני הזוג, החליטו לתת הזדמנות נוספת לזוגיות ונכון להיום חזרו לגור תחת גורת גג שמרכז הגישור ממשיך ללוות אותם בנושאי המחלוקת.

מגשרי הקבוצה סיפרו על שני מקרים שונים של גישורים מוצלחים שהביאו לסיומו של סכסוך. במקרה אחד, פנה למרכז זוג, שלהם שלושה ילדים, והם עומדים לפני הכנת הסכם גירושים. קודם להגעתם, חיו בנפרד במשך שנה. במהלך עריכת ההסכם המשותף ובאמצעות השפה הגישורית ועבודה משותפת עם המגשרים בנושא תקשורת בין בני הזוג, החליטו בני הזוג לתת הזדמנות נוספת לזוגיות ונכון להיום, הם חזרו לגור תחת קורת גג אחת כאשר מרכז הגישור ממשיך ללוות אותם בנושאי המחלוקת השונים. במקרה אחר, עברה להתגורר בראשון לציון משפחה צעירה שרכשה דירת גן בבניין משותף בעיר. הדיירים שמחו שהגיעה משפחה אחרת, שכן המשפחה הקודמת מיררה את חייהם כאשר היו עושים מנגל בחצר הבית בתדירות גבוהה. והנה המשפחה החדשה ביקשה לחגוג חנוכת בית בחצר הבית והדליקה מנגל. השכנים שחשבו שהנה הסיפור חוזר על עצמו במשפחה אחרת החלו בחרמות נגד המשפחה. בשלב מסוים החליטו השכנים לפנות למרכז הגישור. אנשי המרכז גיבשו הסכם בין השכנים למשפחה שהבטיחה לעשות מנגל רק באירועים מיוחדים ובחגים. כמו כן המשפחה תודיע מראש לשכנים על ערב המנגל כדי שאלו יוכלו להכניס את הכביסה פנימה. בנוסף, התקינה המשפחה מאוור גדול שיהדוף את עשן המנגל מחלונות השכנים. הגישור היה כל כך מוצלח, שאחד הרעיונות לחגוג את השגתו היה בקיום מנגל משותף עם השכנים.

מרכז הגישור מזמין את תושבי העיר לפנות אליו בכל בקשה לפתור וליישב סכסוך בדרכי שלום והידברות במגוון נושאים: צרכנות, שכנות, עסקים, משפחה, זוגות ועוד. יש לציין שההליך כולו וולונטרי ורצוני. כתובת המרכז – רח' ירושלים 2, ראשון לציון. טלפון – 039689805.

צילום: עיריית ראשון לציון

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו