אלא שלא מדובר בתקלה של מערכות הצופרים והגילוי שמפעילים חיל האוויר, אגף התקשוב ופיקוד העורף, ואפילו להיפך: במבצע צוק איתן נרשם יישום מעשי ראשון של חלוקת הארץ ל-204 אזורי התראה שונים.המשמעות היא שרקטה שיוצאת מרצועת עזה מזוהה מיידית על ידי המכ"מים של חיל האוויר, והמערכת, בסנכרון עם כיפת ברזל, מחשבת אוטומטית את מקום הנפילה הצפוי.

לפיכך, זיהוי רקטה שיוצאת מצפון הרצועה לאשדוד יפעיל את האזעקות בעיר בלבד ולא ביבנה הסמוכה. כך גם רקטה שתשוגר לחולון תפעיל את הצופרים בעיר ולכל היותר את הצופרים בבית ים הקרובה.

בראשל"צ לא נשמעה אזעקה באותם רגעים מאחר שהרקטה שנורתה מעזה לא כוונה לעיר, ומערכת החישוב של פיקוד העורף זיהתה שהנפילה מכוונת למקום אחר. על רקע זה ניצל ראש העיר דב צור את ביקורו של השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' בעיר, והעלה באוזניו את ההכרח בהפעלת אזעקה גם באזור היירוט.

"המקרה הזה מוכיח עד כמה חשוב להיות במרחבים מוגנים", הוסיף צור. "באירוע הזה רק נס מנע אסון. לא הייתה אזעקה ותושבים לא היו במרחבים מוגנים. אנחנו שומעים יותר ויותר על נפלי יירוט, וזאת הסיבה שאני חושב שיש צורך להרחיב את מעגל האזעקות".

 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו