בעיצומה של סקירת תוכניות קהילתיות שמפעיל המינהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון, ביקש שר הרווחה, מאיר כהן, שהגיע לביקור וסיור בעיר, לעצור רגע אחד את הדיון כדי להגיד משהו "אני חייב להגיד לכם שאני ממש מרותק מהעיר הזאת" אמר השר והוסיף "אני מבקר בערים אחרות ואני נתקל לפעמים בראשי ערים שאומרים שאם הם לא מקבלים תקציב ממשרד הרווחה הזהה בהיקפו לזו שהרשות משקיעה, הם לא מפעילים תוכנית מסוימת.  יש פה מחויבות לא מובנת מאליה של עירייה עם אחד מראשי הערים הטובים במדינה". ראש העירייה, דב צור, הודה לשר ואמר: "זה תענוג לעבוד עם שר שהיה בעבר ראש עירייה, הגישה הזו מכבדת אותנו ואנו מרגישים שאנחנו בידיים טובות".

הביקור של השר החל כאמור בהצגת התוכניות הפועלות בעיר על ידי סגן ראש העירייה ומחזיק תיק הרווחה בעיר, מוטי עג'מי וכן מראש מינהל לשילוב חברתי, נעמי אחימור. השר הגיע לביקור עם בשורות מבורכות בדמות אישור תקציב משרד הרווחה למספר פרויקטים, בינהם הקמת מרכז רב שירותי לאזרחים ותיקים, מרכז יום תומך רב תחומי לנוער במצבי ניתוק, מרכז רב שירותי לטיפול בהתמכרויות, הקמת מרכז עירוני לגיל הרך לילדים מגיל לידה עד 9 שנים ופרויקטים נוספים. השר נפעם מעבודת העובדים הסוציאליים ואמר: "אחרי השריפה בכרמל, קראו לכבאים 'לוחמי האש', אני חושב שצריך לקרוא לעובדים הסוציאליים 'לוחמי החזית החברתית של מדינת ישראל'".

בהמשך היום ביקר השר במרכז יום טיפולי סיעודי "בית מיטל" שנחנך לפני כשנה ובו מטופלים  אנשים עם מוגבלות שכלית  התפתחותית בגילאי 21 ומעלה. המרכז שהוקם בהשקעה של כ-12 מיליון שקלים   במימון עיריית ראשל"צ, הביטוח הלאומי וקרן שלם משתרע על שטח של כשני דונם וכולל חדרי טיפול מגוונים כמו חדר הדמייה שבאמצעות מקרן מיוחד ומערכת תאורה מתקדמת, מאפשר לדמות מצבים שונים, כמו נגינה על ידי נגיעה בצבע, הדמיית בעלי חיים ועוד. כמו כן קיים חדר הרפייה המאפשר להפעיל את כל החושים.

השר התרשם מאוד מהעשייה במקום הן של המטפלים והן של ההורים ואמר: "כל פעם שאני נכנס למקומות כאלה, אני מבין עד כמה העבודה שאתם עושים היא עבודת קודש. יש כאן אמירה של לשלב אנשים אלה בקהילה וזו אמירה יוצאת מן הכלל, ישר כוח, זו זכות גדולה להיות כאן". משם המשיך השר לבית חם של נערות. השר שוחח עם הנערות במקום ושמע מהן על שגרת יומן.

 

צילום: רגב ארט

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו