מרכז נשים עירוני בשיתוף עמותת ברכה יפתח בקרוב קבוצת תמיכה עבור נשים נשאיות הגןBRCA,  שהוא מוטציה גנטית שמשמעותה הגדלת הסיכון לחלות בסרטן השד(87%) ובסרטן השחלות (50%).

הקבוצה תפתח את שעריה לנשים נשאיות שנמצאות בשלבים שונים בחייהן- החל מנשים צעירות שגילוי הנשאות טרי עבורן, ועד לנשים וותיקות שהחליטו על שגרה של מעקב צמוד, או על ביצוע של ניתוח כריתת שחלות /שדיים מניעתי.

יתכן שלולא הוידוי הכנה של כוכבת ההוליווד אנג'לינה ג'ולי, כל זה לא היה קורה. ג'ולי העלתה את הנושא לדיון ציבורי ובכך אפשרה לנשים נוספות לחשוף את דבר נשאות הגן ולדבר על כך.
"ההד התקשורתי סביב הניתוח של אנג'לינה ג'ולי העלה לשיח הציבורי את המודעות לנושא הנשאות של הגן" מסבירה איריס כגן חכמון, יועצת ראש העירייה לקידום מעמד האישה "ההתמודדות עם הנשאות הגנטית אינה סיפור הוליוודי, בארץ ישנם מאות רבות של נשים הנושאות את המוטציה הגנטית BRCA". יש לציין כי המוטציה שכיחה בקרב האוכלוסייה היהודית, יש עדויות שהמוטציה כל כך  עתיקה וקיימת עוד מתקופת חורבן בית ראשון בעת הגלות במסופוטמיה.

חכמון מספרת כי החל מרגע גילוי הנשאות, מתחיל תהליך מורכב ועמוק שכולל השלמה וקבלה של עובדת הנשאות, שיגרת מעקב צמוד הכוללת בדיקת כירורג שד, אולטראסאונד שד, ממוגרפיה ו-MRI שד. במקביל קיימת התלבטות לגבי ההחלטה האם לערוך ניתוח כריתה מניעתי של השחלות, ניתוח מניעתי של כריתה ושחזור שדיים, וכן תהליך ההתמודדות עם הניתוח עצמו וההשלכות. "עבור התהליך הזה נחוצים תעצומות נפש וידע רב, אותם ניתן יהיה  למצוא בין כותלי הקבוצה- שמורכבת מנשים שמתמודדות עם אותן שאלות וחוויות. לקבוצה יש כוח מרפא, שמאפשר לעבור תהליך של עיבוד רגשי של התחושות שעולות מרגע גילוי הנשאות- הכאב ,הפחד, הכעס, הדילמות, הקונפליקטים הפנימיים אי הוודאות, והתקווה. במפגשי הקבוצה תהיה התייחסות לנושאים כמו קבלת החלטות , דימוי גוף, נשיות, תגובות בני המשפחה, דפוסי התמודדות, תחושת האובדן,  האבל והפחדים, במסגרת מכילה ובאווירה לא שיפוטית ומקבלת. המטרה היא שהמשתתפות יצאו מן הקבוצה מחוזקות, מועצמות עם  כוחות להמשך ההתמודדות" מסכמת חכמון.

במסגרת ההשתתפות בקבוצה, יתקיימו עשרה מפגשים,  כל מפגש בן שעה וחצי והוא יתקיים בשעות הערב ובהנחיית עובדת סוציאלית. ההשתתפות כרוכה בתשלום סמלי של 200 שקלים, שיועברו כתרומה לעמותה.

אחת ממטרות העמותה הינה להגדיל את המודעות של ייעוץ גנטי ובדיקה גנטית, על מנת לגלות האם אישה או גבר נושא/ת את המוטציה הגנטית באחד משני הגנים  BRCA1  או BRCA2. את המוטציה ניתן לרשת הן מהאם והן מהאב. ברגע שמתגלה נשאות של המוטציה הגנטית, ניתן לנצל את המידע הזה על מנת לקבל החלטות העשויות להקטין את הסיכון לחלות בסרטן. החלטות נבונות ניתנות לביצוע רק כאשר מיטב המידע  העדכני קיים לרשות האישה. 

לפרטים נוספים ולהרשמה במייל :

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו