מטרד היתושים הוא חלק מקשיי הקיץ, אולם הפעם, כמות הפניות הייתה חריגה מדיי וזאת בעקבות מתקפת יתושים על השכונות המערביות בעיר. בעירית ראשון לציון זועמים על דרך הטיפול של איגודן ומקורות בטיפול בהחדרת מי שופכין ומי ההתפלה למאגרי המים דרומית מערבית לעיר, דבר שהוביל ליצירת מפגעי יתושים בשכונות המערביות של העיר.  רק בסוף השבוע איתרו פקחי יחידת ההדברה בעיריית ראשון לציון ואנשי המשרד לאיכות הסביבה את מוקדי הדגירה. למרות איתור המפגע ניסו אנשי מקורות למנוע את עבודות ההדברה ורק לאחר התערבות של בכירי העיריה החלו העבודות בשטח. הזרמת המים הופסקה מהאיגודן וממתקני ההתפלה ובעירייה דרשו מאנשי מקורות שהזרמת המים תתבצע רק לאחר שיושלמו עבודות הריסוס ובתיאום עם אנשי איכות הסביבה של העיריה.

מבצע ההדברה היה מורכב במיוחד ואנשי יחידת ההדברה בעירית ראשון לציון השתמשו בכל האמצעים שהיו ברשותם- באוויר, בים וביבשה, כדי לאתר את מפגעי היתושים שהטרידו קשות את תושבי השכונות המערביות בעיר. 

ביחידה החלו בסריקות קדחתניות לאיתור המפגעים תוך שימוש בשופלים על מנת ליצור דרכי גישה למקומות שבהם עלה חשש לדגירת יתושים, באגרים לסתימת מאגרי מים קטנים שנקוו בחודשים האחרונים, חסקה וסירה שגויסו לטובת היחידה על מנת לדגום באגמי העיר במערב ואפילו מסוק שבו נעשה שימוש להדברת מוקד דגירה שאותר כשני קילומטר דרומית לאצטדיון הכדורגל.

ובכל זאת, הפניות לא פסקו ויחידת ההדברה פנתה למשרד להגנת הסביבה על מנת שיפעיל לחץ על גורמי חוץ כמו המועצות האזוריות השכנות שבשטחן מתקני ההתפלה, כמו כן נעשתה פניה דחופה לאיגוד ערים דרום יהודה האחראי על תחזוקתו של נחל שורק אשר בעת דגירת יתושים יכול להוות מפגע גם בשטחי העיר.

ולאחר מאמצים קדחתניים, אותרו מוקדי דגירה במתקני ההחדרה של חברת מקורות. אחרי ניטור ודגימות של יחידת ההדברה, הנחה המשרד להגנת הסביבה את חברת מקורות להדביר את המקום.

ביחידת ההדברה מוסיפים כי כעת, עם חיסול הדגירות, נותרו באוויר היתושים הבוגרים, אלה ילכו ויתמעטו בימים הקרובים. כבר עתה חלה ירידה דרמטית של כ-60 אחוזים במספר הפניות למוקד בדבר עקיצות המערב העיר. היתושים שתקפו בשכונות המערביות היו מסוג אדס קספיוס, שעוקץ בכל חלקי הגוף ואף גורם לפצעים ובצקות בעור. בניגוד ליתוש הנמר האסייתי הנפוץ בישראל אשר העקיצות שלו רק ברגלים והמטרד שהוא גורם  קטן הרבה יותר.

לאחר שהתברר כי מהו מקור המטרד, התקיימו במהלך השבוע שיחות קשות בין בכירי העיריה לבין מנכ"ל איגודן ובכירי מקורות. העירייה דרשה לקבוע נוהלי עבודה מחמירים ובכלל זה גישה חופשית של אנשי איכות הסביבה של העיריה למוקדי החדרת המים. במקביל שוקלים בעירייה להגיש  תביעה ייצוגית נגד חברת איגדן ומקורות. "נגרם נזק ומטרד לתושבים באותן שכונות ואנחנו שוקלים הגשת תביעה ייצוגית בשמם של התושבים שנפגעו וסבלו מהמפגע"- אמר גורם בכיר בעירית ראשון לציון.

יחידת הדברה מטפלת באופן שוטף במקומות דגירה פוטנציאלים קבועים ומזדמנים ברחבי העיר, נוסף לכך, היחידה מבצעת סריקות נרחבות לאיתור מוקדי דגירה חדשים ובמקביל מפקחי היחידה מפקחים על בעלי נכסים, ארגונים ומוסדות בהם קיימים מאגרי מים המהווים מקור דגירה אופטימאלי להתפתחות זחלי יתושים, כמו מובלים של חברת מקורות, השפד"ן, מאגרי מים של מני"ב, אגם הסופרלנד ועוד. במקרים מסוימים, פועלת היחידה אפילו מחוץ לשטחי שיפוט העיר.

 

עופר כהן, מנהל יחידת ההדברה מסביר מהם מוקדי דגירה והיכן הם נמצאים, כיצד דוגמים ומה היחידה עושה בכדי למנוע מפגעים אלה "צפיפות אוכלוסיית היתושים תלויה באזור הגיאוגרפי ובתכונות בית הגידול כמו הרכב המים, קצב זרימתם, הצומח, הטמפרטורה ועוד" מסביר עופר "בתנאים אופטימאליים, משלב הטלת הביצים ועד הגחת היתושים הבוגרים, דרוש פרק זמן קצר של כשבוע ימים. לכן, קיים צורך בניטור (דיגום) המים אחת לשבוע כדי לשלול זחלי יתושים ובמידה ומתקיימת דגירה אז לבצע פעולות למיגורה טרם התגלמותם והגחת הבוגרים".

עופר מציין כי תהליך הניטור מתבצע במאגרי מים על ידי מפקח הדברה באמצעות מוט וכף דיגום ממספר מקומות החשודים כמקורות דגירה פוטנציאלים, בעיקר בגדות בהן קיימת צמחייה עבותה. מטרת הניטור היא לדלות מידע האם מתפתחת דגירה במים, האם נצפים זחלי יתושים, באיזו צפיפות הם מצויים, זיהוי דרגות הזחל, שלילת גלמים ובחינה של הצורך בהדברה ואו טיפול אחר למיגור המפגע. חשוב להדגיש שחיסול הדגירה מוביל לפתרון והתמעטות היתושים הבוגרים ואילו טיפול בבוגרים לא ימנע הופעת יתושים בוגרים אחרים אם מקור הדגירה לא יטופל כנדרש.

 

כהן מסביר כי ישנם שלושה סוגי יתושים באזורינו:

  • הקולקס- הדוגר במאגרי מים גדולים ועוקץ בעיקר בשעות החשיכה.  זהו הסוג שאותר במתקני חברת מקורות וטופל.
  • הנמר האסייתי- אינו זקוק למקורות מים גדולים ויכול לדגור במקורות מים קטנים (בריכות ביתיות, עציצים וכו'). ביחידת ההדברה מבקשים מהתושבים לגלות ערנות למקורות המים הביתיים, בחצרות ובבתים.
  • אדס כספיוס- מקור דגירה של יתושים מסוג זה אותר כשני קילומטר דרומית לאצטדיון הכדורגל בעיר. המקור הוברה וטופל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו