בעיריית ראשון לציון עמלו על תכנון חומה אקוסטית לטובת תושבי שכונת נחלת יהודה הגובלת עם דרך המכבים הסואנת. הצורך לשמור על איכות חייהם של התושבים לצד טיפוח עורק הכניסה לעיר, הוביל להחלטה לתכנן טיילת שתענה על כל הצרכים. באמצעות החברה הכלכלית, תוכנן מיצג ארכיטקטוני שיתרום לטיפוח הכניסה לעיר ויאפשר לתושבי האזור ליהנות משבילי הליכה ואופניים משני צידי החומה, מתקני משחקים לילדים ומתקני כושר לבוגרים, גינון ומדשאות. עלות הקמת הטיילת נאמדת בכ-15 מיליון שקלים.

הסוללה האקוסטית המרשימה משלבת נישה בעיצוב גלי לכל אורכה ובה תאורת לדים בצבעים רבים, הסוללה צופתה באריחי קרמיקה צבעוניים. כמובן שתכליתה המרכזי של הסוללה הוא קיר חוסם רעש לתושבי נחלת יהודה מפני הרעש של כביש המכבים המרכזי.

בראש הטיילת עיצבה האמנית והיוצרת בעלת השם, דורית פלדמן, פסל משולב מים המתנשא לגובה של חמישה מטרים על גבי מפלסי מוזאיקה של עשרה מטרים. בראש הפסל מבנה כדורי מחולק לפְּרִיסוֹת קשתיות, בנוי מאלומיניום וצבוע בצבע מטאלי.

הפסל מבטא רעיונות אקולוגיים סביבתיים של זרימה והתפתחות. כך למשל גווני הפסל הם תכולים, זהובים, חומים וירוקים כצבעי הטבע. מי המזרקה, האור והצמחייה משדרים צמיחה וחיים. הדימויים המופיעים במרכז הגלובוס הכדורי מזכירים הדפס רשת צילומי כמו "קו המשווה" ומתארים את ענפי ה'דעת' המתמזגים עם רישומי העצים, יונקים מים חיים וצלולים כשורשים ומפתחים צמיחה של  הד.נ.א האנושי, הכדור מרחף כמרחבי החשיבה על עמוד מחוּפֶּה מסך מים הנע במעגל חוזר. טיילת המכבים היא השלמת המסגרת לעבודות הפיתוח של שכונת נחלת יהודה.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר בטקס חנוכת הטיילת שהתקיים השבוע: "ההשקעה שלנו בשיפור וטיפוח פני העיר נוגעת לכל תחומי חיינו. בצד השני של הכביש שדרגנו וחידשנו את מתחם הבילויים ברובע, בצד הזה שהינו שכונת מגורים, השקענו למען איכות חיי התושבים, ליצירת מתחמי משחקים וכושר ולסלילת שבילים שיתרמו לתרבות הספורט והפנאי. מכל אלה מרווחים גם  אלה שנכנסים בשערי העיר ומתרשמים מעירנו היפה."

מנכ"ל החברה הכלכלית, ניצן פלג:"החברה הכלכלית עובדת בימים אלה על מספר פרויקטים ברחבי העיר. אין ספק כי בשכונת נחלת יהודה ניכרת השקעה עתירת משאבים ותשומת לב. בסיום העבודות ייהנו תושבי העיר כולה משדרוג הכניסה לעיר".

צילום: אבי קקון Rishonet.com

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו