המדורות מהוות גורם משמעותי ביותר לזיהום אוויר ולפליטת גזי חממה. מידי שנה נרשם בערב ל"ג בעומר שיא בזיהום האוויר ובפליטת גזי החממה. לכך יש להוסיף את השחתת העצים והעגלות שנסחבו מרשתות השיווק כמו גם את הפגיעה בקרקע כתוצאה מהבערת המדורות.
 
לטובת אלו אשר ידליקו בכל זאת, מציע אגף איכות הסביבה בעיריית ראשון לציון להשתמש בטיפים הבאים לטובת הדלקת מדורה ירוקה ובטוחה יותר:
 
1.       השתמשו בפסולת עץ מהטבע  -בענפים יבשים ובקרשים, ללא מסמרים ולא בתחליפי עץ למיניהם: מלמין  M.D.F  ,  פורמייקה, המצופים בפלסטיק עם דבק או לכה מהם נוצרים בעת השריפה חומרים רעילים מאוד העשויים לגרום לפגיעה בבריאות האנשים הנמצאים ליד המדורה ונושמים באוויר מזוהם.
 
2.       אין להשליך למדורה חומרי פלסטיק ,ניילונים, צמיגים, לוחות אסבסט או מוצרים המכילים אסבסט כגון: חלקי גגות, אדניות, מיכלי מים וצינורות. שריפתם של חומרים אלו גורמת לפליטת חומרים העלולים לגרום לסרטן.
 
3.       אין להשליך למדורה זכוכיות, אבנים, חפצים שונים, הם עלולים להתפוצץ ולהוות סכנה.   
 
4.       השתדלו כאמור להבעיר מדורה אחת גדולה במקום הרבה מדורות קטנות.
 
5.       הבעירו מדורה באתר שנקבע ומאושר על ידי העירייה. חשוב להקפיד על שטח נקי וחשוף, לא בקרבת עמודי חשמל, שטחים בנויים, גנים ציבוריים, וכמובן לא מתחת לעצים ובקרבת שדה קוצים.
 
6.       מומלץ לא לשבת קרוב מאד למדורה ולא בכיוון שאליו פונה העשן, כדי להימנע משאיפה  של מזהמים.
 
7.       הכינו מראש אמצעי כיבוי כמו מים וחול.
 
8.       בסיום הפעילות יש להקפיד ולוודא את כיבויה המוחלט של המדורה וכמובן לאסוף את כל שאריות הפסולת  ולהעבירן למכולות האשפה הסמוכות.
 
מתוך מחויבות לאיכות החיים שלנו ושל הדורות הבאים בואו נחגוג ל"ג בעומר ירוק ובטוח.
 
צילום: מיקי אלון
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו