לעיתים עומדים בפני השאלה - האם נכון לעבור דירה או לשפץ את הבית ? אלו התאמות ניתן לעשות כדי להפוך את הבית לנגיש ?

כיום ניתן לבצע התאמות מדויקות בבית על מנת להנגיש ולהקל על בעל המוגבלות שזקוק לנוחות.
כל מקרה מצריך שיפוץ והנגשה מותאמת למקרה הספציפי של בעל המוגבלות.

גיא מחוי הבעלים של חברת השיפוצים GMCompany, המומחית בהנגשת הבית מייעץ כיצד להנגיש את הבית : בבואנו לבדוק דירה/בית להנגשה לבעלי מוגבלויות אנו בודקים אלו התאמות אפשר לבצע, מסתכלים מהו גודל הדירה, חדר הרחצה, רוחב הפתחים ולפי כל הנתונים מתאימים את השיפוץ המונגש.

דלתות
דלת ממ"ד – אפשר להרחיבה באמצעות ניסור קירות בטון בחדר הממ"ד , פירוק המשקוף ובניית משקוף חדש.

דלת הכניסה בבנין קומות – מוסיפים שיפוע ביציקת הבטון ומרצפים.
דלת כניסה בבית פרטי – פותחים עוד פתח נגיש מסביב או שביל עם ירידה לכוון הכניסה ולדלת.מנעולים לדלת - ניתן לפתוח את הדלת בעזרת מנעולים חשמליים עם שלט רחוק או אפליקציה. יש אפשרות להתקין דלתות הזזה מיוחדות שמאפשרות פתיחת הדלת ללא שימוש בכוח.
מצ"ב תמונות אילוסטרציה


שירותים ומקלחת
דלת שירותים – צריכה להיפתח החוצה, ברוחב מינימלי של 90 ס"מ כדי שיוכל להיכנס כסא גלגלים, הפתיחה היא תמיד החוצה על מנת שאם האדם ייפול נוכל לסייע לו. אם אין כזה פתל החוצה שוברים את הקיר ומרחיבים.

בשירותים – האסלות ממוקמות בד"כ כ- 70 ס"מ מהקיר כדי שלאפשר כניסה של אדם עם כסא גלגלים.

לאסלה יש ידיות אחיזה מתרוממות ומיוחדות שמתווספות ע"י איש המקצוע. לא צריך להחליף את הכל, כשרוצים לשבת מורידים את הידית וכל המשקל נתפס על ידית האחיזה ומתרומם.
אמבטיה רגילה –מפרקים ובונים מקלחון עם כסא ישיבה אליו עוברים מהכסא הגלגלים.


חדר האמבטיה : פתח הדלת חייב להיות ברוחב של ל 90 ס"מ ומעלה, בנוסף הדלת צריכה להיות דלת הזזה או דלת הנפתחת החוצה מטעמי בטיחות.המקלחת צריכה להיות בגודל מינימלי של מטר ו20 ס"מ. יש בעלי מוגבלויות שמתקלחים על כסא הגלגלים ויש שמותקן להם כסא מותאם במקלחת. ההתאמה בחדר האמבטיה היא ביחס לגובה של אדם בעל מוגבלות - לאדם בגובה 1.70 נדרשת הגבהה בחדר האמבטיה שנעשית באמצעות יציקת בטון ברצפה. לילד או לאדם בגובה 1.40 נדרשת יציקת בטון נמוכה יותר. ברצפת האמבטיה יש שיפוע לכיוון המקלחון.

למוגבלי תנועה שמסוגלים לעמוד ניתן להתקין מאחזי יד. כל גבהי הברזים , הסבון ועמדת המקלחת צריכים להיות מותאמים לגובה הרצוי והריצוף כמובן מונע החלקה. הכיור נגיש וחלקו העליון כ75 ס"מ וגובהו התחתון כ65 ס"מ. ידיות הברז העדיפות הן מהסוג של ידיות מנוף. ידיות אחיזה אלו מותקנות בצד ימין ובצד שמאל בהתאם לגובה הנדרש.
ניתן להתקין בחדר האמבטיה דלת אקורדיון הניתנת להזזה הצידה בקלות.

מטבח :
מטבח הכולל משטחים נמוכים המאפשרים גישה למגירות ושניתן להגיע מתחתם עם כסא גלגלים. חשוב להקפיד על גישה נוחה לכל המגירות.


ריהוט :
חשוב ששולחן האוכל והשולחן המשרדי יהיו נגישים כך שהכיסא יכנס מתחתם בד"כ בגובה של 65 ס"מ. לאדם שמוגבל בניידות ומתקשה לשבת ואינו בכסא גלגלים יש להקפיד על ריהוט עם מאחזי יד בגובה של 45-50 ס"מ.

מדרגות :
במקומות בהם יש מדרגות ניתן להתאים מעלון. ישנם שני סוגי מעלונים לבית : מעלונים אנכיים שכמעט זהים למעלית ומעלוני מדרגות שדורשים מעקה וקיר חזק לתמיכה.
לסיכום – ההתאמות מתבצעות בתוך הבית ומחוץ לבית : התאמת הכניסות והמעברים לכסא הגלגלים לצד התאמת המדרגות או שביל הכניסה לבית לנגישות קלה לכסא הגלגלים.


אודות GMCompany -
דף עסקי : www.mat.co.il/6pz

חברת השיפוצים GMCompany בהנהלת גיא , חברת שיפוצים משפחתית המתמחה במגוון שירותים ומוצרים :

הנגשה לנכים, עבודות חשמל מכל הסוגים (חשמלאים מוסמכים בלבד )חדרי אמבטיה, | שיפוץ דירות מא' עד ת' | בנייה והריסה ,מטבחים | כל עבודות האינסטלציה | עבודות גבס מיוחדות | דלתות פנים,אלומיניום.

גיא עובד בתחום השיפוצים למעלה מעשור ומנהל צוותי עבודה ייעודיים לכל פרויקט. עבודת השיפוץ נעשית הן באופן ישיר ועצמאי מול בעלי הדירה והן בשיתוף והתאמה לתכנית אדריכלות ועיצוב פנים.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו